Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie określone na podstawie umowy ze stronami czynności, nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej, właściwe dla danej czynności. Wynagrodzenie nie obejmuje kosztów przejazdu i innych niezbędnych wydatków, poniesionych przez notariusza w związku z dokonaniem czynności.
TAKSA NOTARIALNA
Maksymalne stawki taksy notarialnej reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Do wynagrodzenia należy doliczyć podatek VAT według stawki 23%.
Udzielenie informacji i wyjaśnień w sprawie czynności notarialnych jest bezpłatne.
PODATEK OD SPADKÓW I DAROWIZN
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn notariusze są płatnikami podatku od darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego albo zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie. Notariusz jest zobowiązany m.in. pobrać należny podatek z chwilą sporządzenia aktu notarialnego.
PODATEK OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH
W myśl art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych, dokonywanych w formie aktu notarialnego. Dokonanie czynności cywilnoprawnej jest uzależnione od uprzedniego zapłacenia podatku.
OPŁATY SĄDOWE
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 sierpnia 2001 roku w sprawie pobierania przez notariuszy opłat sądowych od wniosków o wpis do księgi wieczystej, zamieszczanych w aktach notarialnych, opłatę sądową od wniosku o wpis do księgi wieczystej, podlegającego zamieszczeniu w akcie notarialnym, strona czynności prawnej, na której spoczywa obowiązek poniesienia opłaty, uiszcza gotówką w kancelarii lub przelewem na rachunek bankowy kancelarii notarialnej (przed dokonaniem czynności).
Podstawą pobrania opłat sądowych z zakresu ksiąg wieczystych są art. 42 – 48 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
SZCZEGÓŁOWĄ INFORMACJĘ O WYSOKOŚCI TAKSY NOTARIALNEJ, INNYCH OPŁAT I PODATKÓW OD KONKRETNEJ CZYNNOŚCI UZYSKAJĄ PAŃSTWO KONTAKTUJĄC SIĘ BEZPOŚREDNIO Z KANCELARIĄ.
ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO SKORZYSTANIA Z FORMULARZA KONTAKTOWEGO ZAMIESZCZONEGO NA NASZEJ STRONIE.